Пару сек - ЗАГРУЖАЕТСЯ

Type to search

Чи має право інспектор ДПС провести обшук машини? Що робити водієві?

Share

Имеет ли право инспектор ДПС провести обыск машины? Что делать водителю?

У разі якщо інспектор ДПС хоче провести обшук вашої машини, автовласник повинен знати і вміти захистити свої права. У 2018 році зафіксовано безліч таких випадків, у більшості з яких співробітники ГИБДД не мали підстав для перевірки. Підсумком таких дій може стати поява в салоні або у багажному відсіку «незаконних речей», яких водій ніколи не бачив.

Щоб переконатися в серйозності ситуації, що склалася, досить прочитати відгуки в Мережі. Багато автовласників стикаються з свавіллям працівників ДАІ, але не вміють себе захистити. Як діяти в такій ситуації? Про які діючих правових нормах необхідно знати? Чи можна уникнути незаконної перевірки інспектором? Поговоримо про це докладніше.

Що каже законодавство?

У випадку з перевіркою автомобілів застосовується визначення «огляд», що припускає перевірку транспортного засобу на факт наявності заборонених предметів. Слово «обшук» по відношенню до автовласників та їхніх ТЗ не застосовується.

У законодавстві є ряд статей, що обумовлюють нюанси і порядок огляду машини:

 1. Кпап, стаття 27.9.
 2. Админрегламент МВС від 20.10.2017 року (стаття 202).

Особливості огляду і термінологія розглянута в КоАП РФ, статті 27.1, пункті 1. З розглянутої в Кодексі розшифровки видно, що проведення такого заходу вимагає наявності підстав. При цьому головна мета інспекторів ГИБДД — пошук протизаконних речей в авто.

Докладне роз’яснення є в зазначеному вище регламент МВС, статті 202. Так, проведення огляду можливо в наступних випадках:

 • Перевірка відомостей про наявність у машині об’єктів, які суперечать чинному законодавству. Мова йде про зброю, боєприпаси, заборонених ліках, боекомплекте до зброї і так далі.
 • Пошук об’єктів адміністративного порушення. Підставою для перевірки вважається наявність інформації про порушення законодавства водієм у представників ГИБДД.
 • Затримання громадян з урахуванням федерального закону «Про поліції» (статті 14, пункті 2). Тут вказуються особи, які вчинили злочинне діяння, розшукувані представниками правоохоронних органів і ухиляються від покарання.

Що робити водієві?

Знання теоретичної частини допомагає водієві швидше зорієнтуватися в ситуації та захистити свої права. Якщо працівник ДАІ інформує про намір провести огляд, потрібно зробити такі кроки:

 1. Фіксуємо інформацію про інспектора. Записуємо на окремому аркуші ПІБ працівника ДАІ, номер жетона, посаду і звання. Якщо під рукою немає ручки і аркуша, можна промовити відомості в телефон. Водій має право отримати такі дані, що прописано в Админрегламенте МВС (статті 45).
 2. Блокуємо двері і не виходимо з машини до моменту, поки представник ДПС не роз’яснить свою позицію про необхідність огляду.
 3. При наявності можливості забезпечуємо відеозйомку подій. Для цих цілей можна використовувати відеореєстратор або телефон, який завжди під рукою. Якщо в процесі огляду допущені порушення, протокол огляду, як правило, анулюється рішенням судового органу. При наявності в машині пасажира роботу з ведення зйомки краще доручити йому, щоб краще охопити всіх учасників події.
 4. Запитуємо у працівника ДАІ, в чому причини огляду, і на якій підставі планується проведення перевірки. Необхідно, щоб заява інспектора збігалося з вимогою, зазначеним в Адміністративному регламенті МВС (інформацією з статті 202). В іншому випадку огляд транспортного засобу є протизаконним. Про це необхідно проінформувати працівника ДПС.
 5. Контролюємо, щоб у процесі огляду були присутні двоє понятих. При відсутності такої можливості робота повинна проводитися із застосуванням відеозапису. Ця умова прописана в згаданому вище Регламент (статті 203). При відсутності у працівника ДАІ відеокамери, він зобов’язаний знайти понятих. Власнику автомобіля займатися цією роботою не потрібно.
 6. Якщо на пошук свідків для огляду йде більше 10 хвилин часу, нагадуємо про затримку працівнику ДПС. Така ситуація підпадає під незаконне обмеження прав керуванням ТЗ (стаття 12.35 однойменного Кпап). У зазначеній статті написано, що інспектор порушив права водія, може нести адміністративну відповідальність. Тут мається на увазі виплата штрафу розміром 20 тисяч рублів.

Підсумки

Якщо огляд машини проводиться з урахуванням вимог законодавства та описаних вище умов, він не несе ризику для людини за кермом. Крім того, якщо водій захищає свої права і вимагає дотримання діючих норм, працівник ДАІ може відмовитися від перевірки (при відсутності вагомих підстав), щоб не втрачати особистий час і не ризикувати роботою.

Leave a Comment

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *