Пару сек - ЗАГРУЖАЕТСЯ

Type to search

Чи зобов’язаний водій пред’являти документи інспектору ДПС?

Share

Обязан ли водитель предъявлять документы инспектору ДПС?

Якщо співробітник ГИБДД зупинив вас поза стаціонарного поста ДПС і вимагає показати документи, важливо знати підстави для такої дії і представляти алгоритм дій при порушенні інспектором прав водія. Крім того, варто знати відмінність між «показати» і «передати». Ці та інші моменти вимагають більш детального розгляду.

Чи потрібно передавати документи співробітнику ГИБДД?

Перший крок інспектора ДПС після зупинки водія — перевірка наявності і складу документів на автомобіль та право керування ТЗ. У водіїв виникає резонне питання, навіщо взагалі передавати документи, якщо достатньо їх показати. Тут важливо врахувати ряд моментів:

 1. Передавати права і техпаспорт безпосередньо в руки інспектора ДАІ поза стаціонарного поста патрульної служби не рекомендується. Якщо працівник ДПС виступає з такою вимогою, його дія незаконно. За ігнорування вимоги уповноважений працівник може порахувати, що водієві є що приховувати. В результаті він продовжує шукати інші порушення, щоб притягнути людину до відповідальності.
 2. Іноді працівник ГИБДД бере документи на транспорт і машину, після чого тривалий час утримує їх у себе. Таке діяння вважається прямим зловживанням службовим становищем.
 3. Буває, що людина в поспіху забув захопити якийсь з документів з собою. За таких обставин важливо знати теоретичну базу, щоб захистити особисті інтереси при спілкуванні з інспектором.

Що каже законодавство?

Что говорит законодательствоУ законах РФ розглянуто питання, що стосується перевірки документації водія. Головною папером, на яку робиться акцент при розгляді нюансу — наказ МВС під номером 664, випущений 23 серпня 2017 року. Тут докладно розписаний процес і підстави для перевірки документів у водія. Найбільший інтерес викликає стаття 106, де вказані причини, за якими інспектор ДПС має право затребувати водійські документи. Якщо працівник ГИБДД висуває таку вимогу, не маючи на це жодного з підстав, така дія протизаконно.

До підстав для зупинки варто віднести:

 • Інспектор визначив факт відхилення від ПДР учасником руху. Головною причиною зупинки та перевірки документів, як правило, вважається відхилення водія від вимог правил дорожнього руху. При наявності такого факту людина за кермом зобов’язаний передати документи для розгляду. Але це не відноситься до ситуацій, коли працівник ГИБДД «придумує» порушення, щоб покарати водія штрафом.
 • Орієнтування, що підтверджують порушення конкретних ТЗ правил дорожнього руху або вчинення злочинного діяння. Також можлива зупинка при наявності підозр, що саме цей автомобіль розшукується по викраденню. У більшості випадків саме цю причину зупинки і озвучує співробітник ДПС. Якщо ж працівник ГИБДД пошлеться на орієнтування, водій може вимагати показати її, і тоді інспектор потрапляє в незручну ситуацію. У такому разі зупинений людина має право набрати номер чергової частини і отримати відомості про наявність конкретної орієнтування.

Зазначена вище можливість прописана у статті 52 Наказу. У ній говориться, що працівник ДАІ на вимогу водія зобов’язаний повідомити розташування і телефонний номер підрозділу ДПС або телефон місцевого відділення МВС РФ на регіональному рівні (там, де зупинив співробітник працює).

 • Виконання заходів, спрямованих на запобігання аварій. Як і в розглянутому вище випадку, можна дізнатися номер чергової частини, після чого набрати номер і отримати підтвердження цієї інформації. Якщо на іншому кінці дроту підтвердять факт проведення таких заходів, чоловік за кермом зобов’язаний показати документи.
 • Залучення водія в ролі понятого або застосування транспортного засобу.

Як діяти водієві при виникненні подібної ситуації?

Знання теорії дозволяє людині захистити права і впевнено почувати себе при спілкуванні з працівником ДАІ. Водієві простіше відповісти інспектору і не порушити при цьому законодавство. Що стосується детального алгоритму дій, він має наступний вигляд:

 1. Уточнюємо, на якій підставі статті 106 Наказу під номером 664 інспектор висуває вимогу про перевірку документів.
 2. За ігнорування вимоги (працівник ДПС не називає підстави) водій має право не пред’являти документи. Якщо інспектор наполягає на цьому, просимо номер чергової частини, де служить співробітник ГИБДД, або дзвонимо по телефону гарячої лінії. У другому випадку потрібно набрати 8-800-222-74-47.
 3. У разі, коли працівник ГИБДД вказує на порушення ПДР, якого не було, необхідно вимагати доказ такого факту. Якщо воно є, водій зобов’язаний пред’явити документи.
 4. У ситуації, якщо співробітник ДПС говорить про наявності орієнтування або іншого заходу, уточнюємо телефон чергової частини, набираємо вказаний номер і підтверджуємо даний факт.
 5. При порушенні інспектором прав водія діємо таким же чином, як і в розглянутому вище випадку — дзвонимо в чергову частину і доповідаємо про неправомірні дії працівника ДАІ.

Знання розглянутих вище правил дозволяє водієві захистити свої права під час перевірки документів. Але тут важливо відразу оцінити поведінку інспектора, щоб визначити правильну стратегію.

Источник: http://mirmotor.ru/article/read/obyazan-li-voditel-predyavlyat-dokumenty-inspektoru-dps

Leave a Comment

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *