Пару сек - ЗАГРУЖАЕТСЯ

Type to search

Дерево впало на машину. Куди звертатися? Хто відшкодує збитки?

Share

Дерево упало на машину. Куда обращаться? Кто возместит ущерб?

Якщо впало дерево на машину, у власника є шанс отримати компенсацію за заподіяну шкоду. Зробити це можна за полісом КАСКО, якщо він є у автовласника, або безпосередньо до осіб, винних за несвоєчасне прибирання сухих і пошкоджених дерев. Хто відшкодує збиток, і куди звертатися потерпілому власнику машини?

Відповіді на ці питання розглянемо у наступному матеріалі.

Підстави для відшкодування шкоди

Щоб пред’явити претензії або позов про відшкодування збитків, потрібно визначити, чи є для цього підстави. Для цього слід врахувати наступні обставини:

 • якщо падіння дерева відбулося за межами населених пунктів, отримати компенсацію можна тільки по страховці. У цих випадках навряд чи можна знайти осіб або організації, відповідальних за прибирання сухих або пошкоджених дерев;
 • якщо падіння дерева було викликано форс-мажорними обставинами (шторм, ураган тощо), відшкодувати шкоду також допоможе тільки страховка;
 • якщо інцидент стався в зоні відповідальності керуючої організації або іншого уповноваженого підприємства ЖКГ, отримати відшкодування шкоди можна за Законом «Про захист прав споживачів».

Природно, якщо водій сам знехтував заходами безпеки і поставив машину в зону прибирання дерев, у відшкодуванні шкоди може бути відмовлено на законних підставах. Наприклад, якщо машина була припаркована далеко за межами дороги, на газоні або тротуарі, тобто в місцях, не призначених для руху або стоянки транспорту.

Визначити, хто відповідає за своєчасне прибирання або обрізку зелених насаджень в місті, також досить складно. Якщо впало дерево знаходиться на прибудинковій території або зоні відповідальності керуючої компанії, саме в цю організацію потрібно подавати претензію. Однак для місць громадського користування це правило не завжди можливо, так як відповідати на загальний благоустрій населеного пункту повинні місцеві влади.

Якщо ваша машина отримала пошкодження від дерева, що впало, потрібно ретельно зафіксувати всі обставини інциденту. Про законність і доцільність подальших дій краще проконсультуватися у досвідченого юриста, щоб уникнути затягування термінів і звернень в неналежні інстанції.

Розберемо, як можна отримати компенсацію шкоди, якщо падіння дерева було викликано неналежним виконанням обов’язків з боку керуючої компанії.

Оформляємо претензію

Оформление претензии в управляющую компаниюПретензія в керуючу компанію подається за правилами, передбаченим Законом «Про захист прав споживача». Це означає, що до пред’явлення претензії, позовну заяву не буде прийнято судом. Щоб підготувати аргументовану й обґрунтовану претензію, потрібно виконати наступні дії:

 1. відразу після виявлення факту пошкодження потрібно зафіксувати обставини інциденту – зробити фото – або відеозапис, власноруч скласти схему розташування машини і зелених насаджень, взяти контактні дані свідків (пішоходів, мешканців будинку, водіїв);
 2. доцільно скласти акт про факт падіння дерева, в якому ретельно описати зовнішні і видимі пошкодження машини (акт краще завірити підписами двох чи більше свідків);
 3. якщо падіння дерева відбулося в результаті проведення робіт з благоустрою, необхідно записати дані відповідальних осіб та організації;
 4. з актом про падіння дерева потрібно звернутися до незалежного експерта, щоб оцінити завданий збиток.

Для оцінки збитку через експерта бажано представити пошкоджений автомобіль для огляду і діагностики. Якщо експертиза буде проводитися на підставі документів, або після відновлювально-ремонтних робіт на СТО, виникає ризик заперечування експертного висновку відповідачем.

Експерт повинен оцінити, які витрати необхідно понести, щоб повністю відновити працездатність і зовнішній вигляд автомашини. Крім того, експертиза дасть відповідь на питання, з якої причини і в який період часу виникли пошкодження. Це дозволить уникнути спору з відповідачем про причинно-наслідкового зв’язку між заподіянням шкоди неправомірними діями з благоустрою зелених насаджень.

Претензія подається в письмовій формі на адресу організації, яка відповідає за благоустрій. У тексті претензійного листа потрібно вказати наступні пункти:

 • найменування керуючої організації, її адресні дані;
 • відомості про власника машини, або довірену особу;
 • обставини інциденту – місце, дата і час падіння дерева, докази спричинення збитку;
 • розрахунок претензійних вимог – потрібно послатися на розмір шкоди, розрахований по експертизі;
 • вимога про повне відшкодування шкоди;
 • дата та підпис заявника або його представника за довіреністю.

Завантажити зразок претензії в керуючу компанію про відшкодування шкоди автомобіля

До претензії потрібно докласти копію експертного висновку або звіту, щоб підтвердити суму збитку. Претензія являє собою досудове позовну заяву, так як її пункти практично повністю будуть відтворені при зверненні до суду. Якщо протягом 20 днів керуюча компанія не дала відповідь на претензію, або відмовилася відшкодовувати збитки, потрібно звертатися в судові відомства.

Стягнення через суд

Відшкодування шкоди, заподіяної деревом, через суд істотно розширює перелік вимог до відповідача. Залежно від ситуації, можна стягнути:

 1. повну суму збитків, розраховану оцінювачем, або фактично понесені витрати на ремонт автотранспорту;
 2. штрафні санкції за відмову розглянути претензію або задовольнити законні вимоги громадянина;
 3. штраф за порушення прав споживача (позивач отримає 50% від суми основного збитку, а ще 50% штрафу буде стягнуто в бюджет);
 4. компенсація моральної шкоди, якщо власник машини доведе заподіяння психічних і моральних страждань;
 5. витрати, пов’язані з проведенням оцінки і юридичними послугами.

Природно, відповідач має право подавати свої заперечення та докази. Однак Закон «Про захист прав споживача» покладає обов’язок доказування на відповідача, якому належить підтвердити свою невинність. Наприклад, керуюча компанія уникне відповідальності, якщо доведе наявність форс-мажорних обставин або порушення правил руху або паркування з боку автовласника.

Може оскаржуватися і звіт оцінювача, якщо керуюча компанія не згодна з об’ємом пошкоджень машини або розрахунком суми збитку. За клопотанням відповідача, суд вправі призначити повторну або додаткову експертизу, а витрати на її проведення будуть стягнуті з сторони, що програла. Якщо на момент звернення в суд вже був проведений ремонт машини, експертиза буде проводитися за документами.

Якщо позовну заяву задоволено, винна особа зобов’язана відшкодувати збитки у повному обсязі присудженої суми. При відмові від добровільного виконання судового акта, примусове стягнення проводитиме служба ФССП. Для цього може накладатися арешт на рахунки та майно боржника, продаж активів на торгах. За аналогічними правилами буде проводитись стягнення за страховкою КАСКО, якщо падіння дерева підпадає під визначення страхового випадку.

Leave a Comment

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *