Пару сек - ЗАГРУЖАЕТСЯ

Type to search

Що робити, якщо інспектор ДПС просить показати паспорт?

Share

Что делать, если инспектор ДПС просит показать паспорт?

Прохання інспектора ДПС показати паспорт може сприйматися абсолютно природно, якщо цей документ є при собі. Однак більшість автовласників не знають, чи загальногромадянський паспорт в обов’язковий перелік бланків, які повинен мати водій при експлуатації транспорту. У цьому матеріалі розглянемо, наскільки законним є вимога пред’явити паспорт при зупинці на дорозі, і що загрожує за його відсутність.

Потрібен паспорт при водінні

Громадянин, керуючий машиною, неодмінно візьме з собою водійське посвідчення, поліс ОСАГО, свідоцтво про реєстрацію ТЗ. Наявність інших документів може бути обумовлено умовами володіння і сферою діяльності водія. Наприклад, для підтвердження законності володіння машиною потрібно пред’явити довіреність, договір оренди, шляховий або маршрутний лист, інші бланки та форми.

Щодо паспорта думку водіїв можуть діаметрально відрізнятися. Одні переконані, що загальногромадянський паспорт не входить в перелік документів, які зобов’язаний возити з собою водій. Інші впевнені, що паспорт покликаний засвідчувати особу громадян РФ, а, отже, повинен завжди знаходитися при собі. Ось як трактує цю ситуацію закон:

  1. паспорт є основним документом, що посвідчує особу громадянина РФ – його повинен мати кожен громадянин, який досяг віку 14 років;
  2. жодна норма закону не зобов’язує громадян носити при собі паспорт, в тому числі при керуванні автотранспортом;
  3. співробітники МВС мають право перевіряти особистість громадян, однак за відсутності паспорта зобов’язані зробити це іншими способами – через бази даних міграційного відділу, і т. д.

Законодавство РФ не передбачає штрафних санкцій за відсутність паспорта при собі, так само як і за відмову надати його для встановлення особи. Однак при зупинці на вулиці, при наявності підозри у вчиненні протиправних дій, громадянин може бути затримано на строк до 2 годин для перевірки особистості.

При зупинці автотранспорту ситуація відрізняється. Хоча в Росії водійське посвідчення не є документом, що дозволяє однозначно ідентифікувати особу людини. Однак при відсутності паспорта, інспектор ДАІ не має права вимагати його представлення (за винятком випадків, коли перевіряється причетність до скоєння злочинних діянь). Пред’явлення бланка водійського посвідчення буде достатньою підставою, щоб підтвердити законність управління автотранспортом.

Що робити якщо вимагають паспорт

Что делать если требуют паспортЯк зазначалося вище, вимагати подання паспорта можуть тільки при проведенні оперативно-розшукових дій, коли встановлюється причетність громадян до скоєння злочинів. Є і ще ряд випадків, коли пред’явлення паспорта буде обов’язковим:

  • при управлінні машиною на підставі нотаріального доручення, якщо транспортний засіб перевіряється на предмет угону або викрадення;
  • якщо автомашина належить підприємству, а управляє їй працівник – це випадків особистість співробітника підтверджується довіреністю, шляховим листом і паспортом;
  • при виклику інспектора ДАІ на місце аварії – при оформленні процесуальних протоколів повинні заповнюватися паспортні дані учасників ДТП.

Як себе вести, якщо в процесі управління вас зупинив інспектор ДАІ, і попросив пред’явити не тільки стандартний комплект документів водія, але і паспорт? Якщо не виникає сумнівів, що перед вами співробітник правоохоронних органів (він представився, пред’явив посвідчення), має сенс показати паспорт, і уникнути затягування перевірки.

Якщо паспорт відсутній, а інспектор ДАІ наполягає на своїй вимозі, ви можете здійснити такі дії:

  1. запитати особисті дані співробітника ДПС, його реєстраційні дані, номер жетона тощо;
  2. попросити пояснити причини і підстави для витребування паспорта, з посиланням на норму закону або Правил дорожнього руху;
  3. вимагати роз’яснення про санкції, які загрожують за відсутність паспорта – при такому питанні інспектор неминуче не знайде відповіді, оскільки штраф за подібне діяння відсутня.

При відмові надати паспорт не виникає підстав для складання протоколів процесуальних, якщо співробітник ДПС не виявив інших порушень.

Як інспектор перевірить особу власника машини, якщо йому буде пред’явлено тільки водійське посвідчення? Якщо співробітника ДПС не задовольнили відомості посвідчення, він може прямо на місці зупинки перевірити всю необхідну інформацію через базу даних ДАІ. При видачі водійських посвідчень до зазначеного реєстру вносяться паспортні дані водія. Аналогічним чином, при видачі свідоцтва про реєстрацію ТЗ фіксуються паспортні дані власника машини.

Leave a Comment

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *