Пару сек - ЗАГРУЖАЕТСЯ

Type to search

Що робити, якщо на машину впав сніг з даху?

Share

Что делать, если на машину упал снег с крыши?

Якщо сніг падає на дах вашого автомобіля, наслідки можуть виявитися непередбачуваними – від легкого переляку водія і пасажирів, до серйозних пошкоджень машини. Претендувати на страхову компенсацію в цьому випадку можна тільки за програмою КАСКО, тому, за відсутності такого поліса, власнику машини доведеться відшкодовувати збитки іншими способами. У цій статті розглянемо, які варіанти відшкодування шкоди може використовувати автовласник, і що говорить про таких ситуаціях судова практика.

Хто відповідає за прибирання снігу

Обов’язок щодо своєчасного прибирання снігу з вулиць, дворової території та дахів багатоквартирних будинків покладається на комунальні служби. В залежності від обраного способу обслуговування МКД, такі обов’язки будуть покладені на керуючу компанію, підприємство ЖКГ, ТСЖ або інші аналогічні структури. Прибирання снігу та льоду з дахів повинна здійснюватися по мірі необхідності, а громадяни вправі вимагати належного виконання цього обов’язку з відповідальних осіб.

Якщо сніг несвоєчасно прибирається, або в процесі прибирання порушені правила огорожі і попередження сторонніх осіб, може заподіюватися наступний збиток:

 1. пошкодження майна, в тому числі автотранспорту, розташованому на місцях падіння снігу чи льоду;
 2. фізичний шкоду здоров’ю та життю пішоходів, водія і пасажирів машини;
 3. моральну шкоду, якщо громадянам завдано психічні і моральні страждання.

Якщо працівники керуючої компанії або підприємства ЖКГ порушили свої обов’язки щодо своєчасної та безпечної прибирання снігу, постраждалі вправі розраховувати на повне відшкодування майнової, фізичної та моральної шкоди.

При встановленні вини в заподіянні шкоди машині потрібно враховувати і такі чинники:

 • керуюча компанія не буде відповідати, якщо автовласник залишив машину в недозволеному місці (наприклад, заїхав на газон безпосередньо під дах);
 • відшкодовувати збитки доведеться самому водієві, якщо він знехтував правилами безпеки і заїхав за огорожу, виставлене на період прибирання снігу чи льоду;
 • не буде відповідати керуюча компанія, якщо шкода заподіяна через форс-мажорних обставин (наприклад, при прямому падінні граду або льоду, попаданні снігових мас з дерев за межами зони обслуговування, тощо).

Особливості відшкодування шкоди у випадках падіння снігових мас стало предметом розгляду Верховного суду РФ. Розберемо, як трактує такі випадки вищестояща судова інстанція, і що потрібно зробити водієві, щоб отримати відшкодування збитку.

Що робити, якщо на машину впав сніг з даху: судова практика

Что делать если на машину упал снег с крышиТак як падіння снігу з даху не пов’язано із зіткненням автомобілів, правила страхування ОСАЦВ не будуть застосовуватися. Отримати страховку можна тільки за полісом КАСКО, який передбачає відшкодування збитків навіть при нещасних випадках. Якщо такий поліс у водія є, він повинен зафіксувати всі обставини інциденту, підтвердити виникнення страхового випадку та подати заяву на отримання виплати.

Якщо ж поліс КАСКО у автовласника відсутня, необхідно виконати наступні дії:

 1. переконатися, що машина була залишена в дозволеному місці, а водій не порушив норми ПДР (звернення з претензіями при порушенні правил безглуздо);
 2. потрібно визначити, що стало причиною пошкодження – роботи по прибиранню снігу з даху, або сповзання снігових мас, невчасно прибраних відповідальними особами;
 3. потрібно зафіксувати всі обставини інциденту (час і місце виявлення пошкоджень або падіння снігу), зробити фото — і відеозапис пошкодженої машини і навколишніх об’єктів;
 4. якщо шкоду завдано діями працівників, які прибирали сніг, необхідно записати дані, а також відомості про обслуговуючої організації.

Безпосередньо на місці падіння снігу складно визначити, хто відповідає за прибирання снігу. Однак рекомендується зайти в під’їзд багатоквартирного будинку, отримати відомості про керуючої організації, її контактних даних. Доцільно відразу записати дані свідків та очевидців, які бачили момент падіння снігу, які можуть підтвердити факт спричинення ушкоджень.

Щоб висунути обгрунтовані претензії, потрібно оцінити і розрахувати розмір збитку. Для оцінки майнового шкоди необхідно звернутися до незалежного оцінювача, надати транспортний засіб для огляду і діагностики. Незалежний експерт оцінить фактичний збиток за наступним показниками:

 • ринковий розрахунок запасних частин і витратних матеріалів, які будуть потрібні для самостійного усунення пошкоджень;
 • розрахунок вартості ремонтно-відновлювальних робіт, з урахуванням нормо-години СТО;
 • розрахунок втрати товарної вартості автомобіля, так як будь-які пошкодження і подальший ремонт спричиняють зниження ліквідності машини на вторинному ринку.

Аналогічним чином можна розрахувати шкоди для майна і вантажу, що знаходився в автомобілі.

Подальший порядок пред’явлення претензій і відшкодування збитків був предметом розгляду у Верховному суді РФ. Ось які правила потрібно враховувати потерпілому автовласникові:

 1. якщо керуюча компанія або інша відповідальна особа порушили правила прибирання снігу, вони будуть відшкодовувати майнову, фізичну і моральну шкоду в повному обсязі;
 2. на відшкодування збитків у таких випадках поширюються норми Закону «Про захист прав споживача», тобто саме керуюча компанія повинна доводити свою невинуватість;
 3. до звернення в суд потрібно пред’явити письмову претензію на адресу винних осіб, інакше позов буде залишений без розгляду.

У претензії необхідно вказати всі обставини заподіяння шкоди, раніше зафіксовані на місці інциденту. Направити претензію можна поштою або вручити під розпис уповноваженій особі керуючої компанії. Для обґрунтування розміру шкоди, необхідно додати документи, відсутні у винних осіб (насамперед, копію звіту незалежного оцінювача).

На розгляд претензії закон дає не більше 20 днів. Якщо за цей час відповідь не надійшла, або керуюча компанія відмовилася відшкодовувати збитки, необхідно звертатися до суду з позовною заявою.

Завантажити зразок претензії в керуючу компанію про відшкодування шкоди автомобіля

Правила судового стягнення

Правила судебного взысканияЯкщо претензійний порядок відшкодування шкоди не привів до позитивного результату, потрібно звертатися в суд. Закон «Про захист прав споживача» дає можливість пред’явити позовні вимоги за такими напрямами:

 • відшкодування фактичного збитку, заподіяного майну та транспортного засобу;
 • штрафні санкції за необґрунтовану відмову в задоволенні претензії;
 • штраф за порушення прав споживача (позивач зможе додатково отримати 50% від суми позовних вимог, а ще 50% штрафу буде зараховано до бюджету);
 • компенсація моральної шкоди, розмір якої визначить суд, з урахуванням всіх обставин справи;
 • витрати, пов’язані з стягненням збитків та зверненням до суду, в тому числі витрати на послуги автоексперта та юридичну допомогу.

Хоча обов’язок доводити невинність покладено на відповідача, автовласнику доведеться обгрунтувати розмір завданої моральної шкоди, судових витрат. Врахуйте, що відповідач може не тільки представляти свої докази і заперечення, але і вимагати повторного проведення експертизи. Щоб уникнути зниження суми виплат, доцільно вести справи в суді за підтримки досвідченого юриста або адвоката.

Навіть якщо до прибирання снігу було залучено підрядна організація, відповідати за позовом буде керуюча компанія, як замовник робіт. Сума майнової шкоди та штрафних санкцій буде визначена за звітом незалежного оцінювача. Обґрунтувати розмір компенсації за моральну шкоду належить самому позивачеві. Природно, якщо в момент падіння снігу водій перебував у машині, розмір компенсації буде істотно вище.

Якщо машина була відремонтована на момент звернення до суду, відшкодування шкоди може відбуватися за вартістю робіт СТО. Для цього потрібно представити акт про виявлені дефекти, договір та кошторис, платіжний документ. Фактичні витрати на ремонт можуть виявитися вище, ніж сума у звіті оцінювача. У цьому разі судова практика йде по шляху відшкодування шкоди в повному обсязі, тобто будуть враховані фактичні витрати на усунення пошкоджень.

Leave a Comment

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *