Пару сек - ЗАГРУЖАЕТСЯ

Type to search

Заміна посвідчення водія у зв’язку із закінченням строку

Share

Замена водительского удостоверения в связи с окончанием срока

Заміна посвідчення водія у зв’язку із закінченням строку є обов’язком кожного водія. Ігнорування цього правила призведе заборона на експлуатацію машини, отже, — адміністративне покарання. Про те, наскільки складно замінити основний документ водія, і як обчислюється строк його дії, розповімо у наступному матеріалі.

Що це таке

Для здійснення окремих видів діяльності законодавець передбачає спеціальну систему дозволів. Це поширюється і на експлуатацію (управління) автомашиною, яка буде дозволено тільки при дотриманні наступних умов:

 1. претендувати на отримання посвідчення може повнолітній громадянин, тобто мінімально необхідною віком є 18 років;
 2. щоб отримати права, потрібно скласти теоретичний і практичний іспит в ГИБДД, а зміст програми підготовки залежатиме від категорій у посвідченні (А, B, С, і т. д.);
 3. додатковою вимогою є проходження медкомісії, щоб підтвердити відсутність медичних протипоказань на керування.

Якщо всі ці умови дотримані, громадянин зможе сплатити держмито за видачу посвідчення та отримати його в ГИБДД безпосередньо при особистому зверненні.

Водійське посвідчення є офіційним державним документом, що підтверджує спеціальне право. Тому видавати бланк можуть тільки підрозділи ГИБДД, а спроба використовувати підроблене або фальшиве посвідчення неминуче буде виявлена при перевірці на дорозі. Одним з обов’язкових реквізитів посвідчення водія є строк його дії.

Заміна водійських прав після закінчення строку дії є обов’язком власника документа. При цьому співробітники ГИБДД не зобов’язані попередньо повідомляти автовласника про те, що термін дії документа скоро закінчиться. Ось як визначаються терміни заміни водійських прав у зв’язку із закінченням терміну:

 • на бланку посвідчення міститься точне число, коли був виданий документ (у форматі день, місяць, рік);
 • також в документі міститься і дата, коли термін її дії закінчиться (також з зазначення конкретного дня);
 • сумарна тривалість дії прав не може перевищувати 10 років, тобто після закінчення цього терміну документ підлягає обов’язковій заміні.

Законом не допускається продовження терміну дії прав, навіть за додаткову плату. Більш того, зазначений термін не подовжується на період судового позбавлення прав за порушення ПДР. Наприклад, якщо водій отримає покарання у вигляді позбавлення прав на 2 роки, і не зможе керувати машиною, термін дії посвідчення залишиться незмінним.

Наслідки несвоєчасної заміни

Последствия несвоевременной заменыПерш ніж розповісти про порядок заміни основного документа водія, необхідно визначити, наскільки потрібно поспішати з візитом в ГИБДД. Закінчення строку дії посвідчення не означає, що водій примусово позбавлений прав, оскільки таке покарання може винести лише суд. Однак порушення строку тягне за собою такі негативні наслідки для водія:

 1. спроба керувати машиною по простроченому документом є караним діянням – по 1 ч. ст. 12.7 КоАП РФ буде призначений штраф в межах від 5 до 15 тис. крб.;
 2. якщо водій піде на пряме порушення закону, спробує підробити або використовувати фальшивий бланк, він понесе кримінальне покарання;
 3. якщо закінчився термін посвідчення у шофера, який обслуговує транспорт на підприємстві, він повинен бути відсторонений від водіння, що може спричинити звільнення і позбавлення зарплати.

При прострочений посвідченні неможливо розраховувати і на отримання компенсації за полісами ОСАЦВ або КАСКО, якщо машина отримає пошкодження в процесі експлуатації. Такі факти не будуть визнано страховим випадком, оскільки прострочення заміни посвідчення водія є порушенням ПДР.

Розберемо, що потрібно робити, щоб оновити бланк посвідчення, та які обов’язкові процедури повинен виконати автовласник.

Порядок заміни посвідчення

Заміна бланка посвідчення відбувається так само через територіальні підрозділи ДАІ за місцем проживання автовласника. Звертатися за оновленням документа потрібно самому громадянинові, оскільки буде зроблена особиста фотографія. Ось які правила заміни закон передбачає:

 • заміна посвідчення носить заявний характер, тобто виготовлення нового документа відбувається тільки після звернення його власника;
 • повторно проходити теоретичну і практичну підготовку, а також здавати іспит в ГИБДД, не потрібно, так як теорію потрібно здавати заново тільки після позбавлення прав за окремі порушення ПРАВИЛ дорожнього руху;
 • в обов’язковому порядку потрібно пройти медобстеження і підтвердити відсутність протипоказань до водіння – для цього потрібно представити в ГИБДД відповідну медичну довідку;
 • заміна посвідчення є платною послугою, тобто громадянину доведеться сплатити держмито в розмірі 1400 або 2000 руб. (в залежності від способу подачі заяви).

Нижче розглянемо поетапний алгоритм дій водія, якому належить звертатися за заміною документа.

Проходження медкомісії

Прохождение медкомиссииЩе до заповнення та подання заяви на заміну, потрібно пройти медичне обстеження і отримати довідку. В залежності від місця проходження комісії, термін отримання довідки може скласти від 1-2 днів до кількох тижнів. Тому рекомендується заздалегідь звернутися в медустанову, пройти всіх лікарів і отримати довідку, так як термін її дії досить великої (1 рік).

Пройти комісію можна в державних та приватних медичних установах, що мають ліцензію. Виділимо ряд нюансів, які пов’язані з проходженням огляду:

 1. для успішного отримання довідки потрібно здати ряд аналізів і пройти особисту обстеження у обов’язкового переліку лікарів (психіатр, нарколог, невропатолог, офтальмолог, гінеколог для жінок-водіїв);
 2. за підсумками обстежень, підсумкову довідку повинен видати терапевт, а відомості про результати комісії будуть вписані в медкарту пацієнта;
 3. медкомісія є платною послугою, а тарифи будуть визначатися безпосередньо медустановою;
 4. буде видана довідка на офіційному бланку, що має обов’язкові реквізити і захист від підробки.

Отримавши довідку, можна приступати до збору інших документів та подачі заяви в відділ ДІБДР.

Перелік необхідних документів

З усіх документів, які повинен подати в ДАІ водій, тільки отримання меддовідки може викликати проблеми. У перелік бланком і форм, які будуть потрібні для успішного завершення процедури обміну, входять:

 • заяву в ГИБДД з проханням про видачу оновленого документа;
 • медична довідка, видана не раніше 1 року до дня звернення в ГИБДД;
 • початковий бланк посвідчення, що підлягає заміні;
 • загальногромадянський паспорт водія;
 • платіжний документ, що підтверджує оплату мита.

Згідно з новими правилами, не потрібно представляти особисті фотографії, так як ця процедура здійснюється безпосередньо при зверненні в ГИБДД, і входить у вартість держмита.

Якщо початковий бланк посвідчення водія був втрачений або знищений, громадянину також доведеться отримувати новий документ. Так як термін дії таких прав формально не закінчився, буде виданий дублікат вихідного бланка.

Подача заяви

Подача заявленияЗакон передбачає 2 варіанти подачі заяви в ГИБДД на заміну документа – безпосередньо в територіальний відділ ГИБДД, або через портал держпослуг. Перелік відомостей, які потрібно вказати в заяві, буде однаковий в обох випадках:

 1. найменування відділу ГИБДД, в яке звертається водій;
 2. відомості про заявника, з зазначенням паспортних даних;
 3. причина подання заяви – потрібно вказати на факт заміни посвідчення по закінченню його строку дії;
 4. реквізити первинного водійського посвідчення, що підлягає заміні;
 5. відомості про меддовідки, про відсутність протипоказань;
 6. перелік документів, що додаються до заяви;
 7. особиста підпис і дата.

Завантажити бланк заяви на заміну посвідчення водія у зв’язку із закінченням терміну дії

Завантажити зразок заповнення

На порталі держпослуг всі зазначені відомості заповнюються в електронній формі. Врахуйте, що подача онлайн-заяви не усуває обов’язок особистої явки до відділу ГИБДД і подання оригіналів документів. Однак портал держпослуг дозволяє заздалегідь вибрати дату і час прийому у співробітника ДІБДР, що суттєво спростить процедуру заміни.

Крім того, при подачі заяви в електронній формі можна отримати знижку 30% на оплату державного мита, тобто водію доведеться сплатити 1400 руб., а не 2000 руб.

Заяву при безпосередньому зверненні в ГИБДД подається в порядку живої черги. При цьому строк розгляду документів визначений Адміністративним регламентом МВС і становить 30 хвилин. За цей час будуть прийняті оригінали документів, а водій пройде процедуру фотографування.

Виготовлення нового бланка відбувається протягом того ж дня, коли було подано всі необхідні документи. Якщо в процесі службової перевірки буде виявлено, що водій позбавлений прав за судовим рішенням, у видачі посвідчення буде відмовлено. Подати заяву буде можливо після закінчення строку покарання, визначеного судом.

Коли потрібно звертатися за заміною документа? Щоб уникнути проблем при перевірці на дорозі і накладання адміністративного штрафу, зробити це потрібно до настання дати, зазначеної на посвідченні. З урахуванням часу на проходження медкомісії, звернутися за заміною можна за 2-3 тижні до закінчення терміну дії посвідчення.

Leave a Comment

Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *